
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 47 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.2446 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 1.45 mm |
| Material | Ceramic |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 1.35 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 6.3 V |
| Weight | 5.5 g |
| Contact Plating | Tin |
| Packaging | Reel |
Stock: 3498
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08006
Ext.Price$0.08006
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08006 | $0.08006 |
| 10 | $0.04003 | $0.40030 |
| 50 | $0.03623 | $1.81150 |
| 100 | $0.03279 | $3.27900 |
| 500 | $0.02927 | $14.63500 |
| 1000 | $0.02613 | $26.13000 |
| 3000 | $0.02332 | $69.96000 |
| 5000 | $0.01980 | $99.00000 |
